Najlepsze sposoby na zwiększenie rozmiaru mięśni

Jeśli poważnie myślisz o tym, by stać się większym, silniejszym i szczuplejszym, Twoje treningi muszą być obliczone i dostosowane do Twoich celów. Nie ma tu miejsca na zgadywanie. Jeśli zależy Ci na jak najszybszym zwiększeniu rozmiarów i siły, to poniższe siedem opartych na naukowych podstawach strategii pomoże Ci to osiągnąć szybciej. Nie zaszkodzą Ci, ale postawią przed Tobą nowe wyzwania, dzięki którym rozwiniesz się w sposób wykraczający poza to, w czym jesteś dzisiaj. Gdy już wiesz, jakie wyniki chcesz osiągnąć dzięki wysiłkom treningowym, następnym krokiem jest określenie, jak to osiągnąć. Właściwy trening może mieć duży wpływ na wielkość i siłę mięśni, niezależnie od genetyki i początkowego poziomu rozwoju.

Na poprawę wielkości mięśni składa się kilka czynników:

Zmień swoje wybory dotyczące ćwiczeń

Ćwiczenia, które wykonujesz od dłuższego czasu, mogą nie być najlepszym wyborem dla Twojego obecnego celu. Jednym z przykładów jest stosowanie superserii w treningu bicepsów. Ćwiczenia izometryczne na biceps są świetne do pracy nad siłą, ale nie zwiększą rozmiaru mięśni. Natomiast ćwiczenia takie jak podciąganie hantli, sztangi i EZ-bar mogą być lepszym wyborem do zwiększenia rozmiaru mięśni. Podobnie, ćwiczenia takie jak wyciskanie nogami, wypady i wyprosty są lepsze dla siły niż dla wzrostu mięśni.

Przysiady, wyciskanie nogami i wyprosty z dużym obciążeniem są świetne do zwiększania masy mięśniowej. Niestety, najlepsze ćwiczenia to często te najtrudniejsze do wykonania. Przysiady ze sztangą i wyciskanie nogami są trudniejsze do wykonania niż wyprosty i podwijanie nóg. Ponieważ Twoim celem jest zwiększenie masy mięśniowej, wybieraj ćwiczenia najtrudniejsze.

Dodaj trening siłowy

Trening z ciężarkami jest niezbędnym elementem każdego programu ćwiczeń mającego na celu zwiększenie masy mięśniowej. Dodanie do programu treningu z ciężarkami oznacza podnoszenie dużych ciężarów w zestawach po 6-8 powtórzeń z odpowiednim odpoczynkiem między każdym zestawem.

Różnorodny dobór ćwiczeń i dodanie do programu ćwiczeń treningu z dużymi ciężarami pomoże zwiększyć rozmiar mięśni. Będziesz podnosić na tyle duże ciężary, że objętość mięśni będzie się stopniowo zwiększać. Warto także zmieniać dobór ćwiczeń w ciągu roku. W niektórych porach roku, np. podczas przygotowań do zawodów kulturystycznych lub sesji zdjęciowej, należy unikać ćwiczeń, które zbytnio obciążają stawy.