Najlepszy sposób na zdrowszą jazdę na rowerze po mieście

Dla większości ludzi jazda samochodem jest raczej koniecznością niż luksusem. I choć transport publiczny może być bardziej przyjazny dla środowiska, nie zawsze jest wygodny i dostępny. Z drugiej strony, jazda na rowerze może być zarówno wygodna, jak i przyjazna środowisku - zwłaszcza, jeśli mieszkasz w miejscu z doskonałą infrastrukturą rowerową. Niestety, większość miast nie została zaprojektowana z myślą o osobach, dla których rower jest podstawowym środkiem transportu. W związku z tym, jeśli chcesz zacząć jeździć na rowerze i na dobre porzucić samochód, będziesz musiał wprowadzić pewne zmiany w swoich przyzwyczajeniach i otoczeniu. Ale nie martw się! Istnieje wiele sposobów na to, by zacząć jeździć rowerem po mieście w sposób zdrowszy, bez konieczności kupowania nowego samochodu czy zmiany pracy. Oto kilka pomysłów na to, jak można wyjść z domu i pedałować - nawet jeśli nie masz własnego roweru ani zbyt wiele miejsca do przechowywania...

Znajdź najbliższy stojak na rowery i zawsze zamykaj swój rower

Gdy znajdziesz swoje ulubione miejsce do zapinania roweru, oznacz je i pamiętaj, by zawsze tam parkować. Im częściej będziesz to robić, tym łatwiej będzie Ci to przychodziło, nawet jeśli na początku proces ten będzie wydawał się nieco dziwny. Z czasem wypracujesz rutynę, która będzie dla Ciebie najlepsza. Gdy jesteś w drodze, sprawdź stojaki na rowery w pobliskich firmach. Większość sklepów oferujących żywność lub o dużym natężeniu ruchu pieszego ma stojaki na rowery. Zapytaj znajomych i współpracowników, czy nie widzą takich w pobliżu.

Korzystaj z aplikacji rowerowej do wyznaczania trasy

Aplikacje rowerowe to świetny sposób na obliczanie trasy. Są nie tylko dokładne, ale także dostarczają szczegółowych informacji o odległości i wysokości.

Zanim zaczniesz jeździć na rowerze, wyznacz swoją trasę i sprawdź, po których ulicach najlepiej jest jeździć. Być może będziesz chciał unikać pewnych obszarów w godzinach szczytu. Równie ważna jest znajomość najbezpieczniejszego miejsca do przejeżdżania przez każdą ulicę, którą musisz przejechać. Dobra aplikacja poinformuje Cię także, ile kalorii spalisz na wybranej trasie, dzięki czemu będziesz mógł śledzić swoje cele związane z ćwiczeniami. Zwróć uwagę, jak duży lub mały jest ruch na trasie. Im więcej jeździsz, tym lepiej poznasz zmiany natężenia ruchu i przepływ ludzi wokół Ciebie. Jeśli zauważysz szczególnie ruchliwy lub niebezpieczny odcinek drogi, spróbuj znaleźć alternatywną trasę.